Šípky plné vitamínu se hodí třeba na marmeládu či sirup
Plod růže šípkové je neodvratně spojený s podzimem, s padajícím listím, s pročervenalou krajinou a vůní odcházejícího léta. Nejen že šípky dobře vypadají jako dekorace ve vašem domě nebo bytě, ale také mají mnoho léčivých účinků, obsahují vitamín C a dají se využívat v kuchyni, zejména pokud chcete posílit svou obranyschopnost.
Plody jsou mimořádně bohaté na minerální látky a na vitamín C, takže posilují imunitu, zpevňují cévy, pomáhají při bolestech žil, zlepšují zásobování těla kyslíkem a jsou výborným lékem třeba při obyčejném nachlazení. Obsahují fosfor, draslík a také vitamín B1 a B2 ovlivňující metabolismus tuků, cukrů a bílkovin.
Sběr a skladování šípků
Šípky můžete sbírat přibližně od poloviny září do konce října, kdy jsou oranžovočervené a tvrdé. Plody je možné také usušit, ať už vcelku nebo nakrájené.
Umyjte je, zbavte stopek s skladujte v uzavřených nádobách na temném a suchém místě, ale dejte pozor, abyste je nesušili příliš pomalu, jinak by mohli shnít a ztratit své léčivé účinky, nevystavujte je ani teplotám vyšším než 80 stupňů.
Ideálním způsobem zpracování je sušení umělým teplem, to znamená v troubě nebo v sušičce na ovoce. Nastavte teplotu maximálně na 40 stupňů. Pěkně usušené plody mají oranžovou až tmavohnědou barvu a nakysle sladkou chuť.
Šípkový čaj
Kdo by neznal šípkový čaj. Nejjednodušším způsobem, jak využít šípky a dostat do sebe dostatek vitamínů a minerálů, je uvařit si z plodů starý, dobrý čaj. Stačí nadrtit asi tři lžičky šípků a procedit je skrz sítko s plastickým držátkem.
Šípkový sirup
Na první pohled se může zdát, že vyrobit si sirup ze šípků je složitější než uvařit si čaj, ovšem co se týče dlouhodobého zpracování šípků, sirup je ideálním řešením. Pokud se do výroby jednou pustíte, může být vaším zdrojem vitamínů po několik měsíců téměř bez práce! 1 kg čerstvých šípků propláchněte a rozdrťte, zalijte litrem vody a za stálého míchání vařte 10 minut. K drti zachycené na hustém, sterilním plátnu po důkladném zcedění znovu smíchejte s litrem vody a vařte dalších 10 minut.
Získanou šťávu znovu přeceďte a slijte obě tekutiny dohromady, přidejte cukr a zahřejte na 90 stupňů.
Šípková povidla
Už jste slyšeli o sladkokyselé šípkové pomazánce? Vyzkoušejte ji! Dejte vařit 1 kg zralých plodů, uvařte doměkka a propasírujte přes husté sítko. Do hmoty přidejte 600 g cukru a vařte, dokud hmota nezhoustne, pak naplňte zavařovací sklenice a 10 minut sterilujte. Šípková povidla jsou jednoduchá na přípravu a jedinečná pro svoji sladkokyselou chuť! Zdravou pochoutku si rozhodně zamilujete.